Betimsel Yöntem

9 Mayıs 2014

Gelişimde önemli olabilecek değişkenler arasındaki ilişkilerin saptanmasıdır. Enlemesine (kesitsel) ve uzunlamasına (boylamsal) olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Enlemesine (kesitsel) araştırmalar: Gelişimsel özelliklerin farklı gruplar açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilir. Farklı yaş gruplarının her birinden alınmış bireylerden oluşan bir örneklem grubunda, belli bir gelişimsel özelliğin ne tür özellikler taşıdığını ortaya koyar. Örnek; İlköğretimin tüm düzeylerinde (8 sınıf-yaş) öğrencilerin problem çözme becerilerinin incelenmesi.

Uzunlamasına (boylamsal) araştırmalar: Belli bir gelişim özelliğinin, aynı bireylerde farklı yaşlarda incelendiği araştırmalardır. Örnek; Bir sınıfta öğrenim gören 14 öğrencinin, ilköğretim yaşamı süresince (aynı öğrenciler, farklı yaşlarda) problem çözme becerilerinin nasıl bir değişiklik gösterdiğinin incelenmesi.

KPSS Makaleleri - (pdf)

Bu konu içerisinde pdf halinde derlenmiş kpss makalelerini bulabilirsiniz. Hızlı arama için ctrl+f ile arama yapabilirsiniz. Akvaryum Tek...… Devamını oku

E-okul , mebbis fotoğraf Küçültme Programı

10 October 2014 tarihinde yayınlandı.