Dilekçe Nasıl Yazılır? (Dilekçe Örnekleri)

29 Mart 2013

Bu konumuzda dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların cevabını ele alacağız. Ayrıca konu sonunda dilekçe örneklerine yer vereceğiz isterseniz oradan örnek dilekçe indirebilirsiniz.

Dilekçe Nedir?

Bir isteği bir şikayeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek için resmi veya özel kurum ve kuruluşlara gerçek ve tüzel kişilere yazılan imzalı başvuru yazısına  dilekçe denir.

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe çizgisiz beyaz kağıda yazılmalı ve kağıdın arka yüzü kullanılmamalıdır. Bilgisayar daktilo veya dolma kalem ile yazılabilir. El ile yazılacaksa mavi veya siyah renkli kalem ile yazılmalı. Yer ve tarih belirtilmelidir. Ciddi, resmi ve  saygılı bir uslup kullanılmalı nesnel olunmalıdır.

Önemli Notlar: Üst makama bilgi sunulacaksa    yazı sonuna Durumu bilgilerinize arz ederim. Üst makamdan istekte bulunulacaksa Gereğini saygılarımla arz ederim. Bir işlem için izin istenecekse İzninizi saygılarımla arz ederim. 

* Dilekçe sahibi adını ve açık adresini belirtmelidir.

* Bazı Dilekçelerde ek olabilir bu durumda ekler  imzanın sol kısmına Eki sözcüğü yazılıp ekler sıralanır. ( Eki:  şeklinde yazmalısınız)

* Dilekçe beyaz A4 kağıdına yazılmalı ve yazı kağıdın ortasını doldurmalıdır.

Not: Yazdığınız resmi yazı üst makama ya da eşit makama ise  “ARZ” (arz ederim)ifadesini kullanmalısınız.  Eğer alt makama yazdıysanız  “RİCA” (rica ederim)  ifadesini kullanmalısınız.

Örnek Dilekçeleri indirebilirsiniz

Hazır Dilekçe Örneği 1

Ek gerektirmeyen dilekçe örnekleri (5adet)

zip Dilekçe Örnekleri Ek gerektiren dilekçe örnekleri (5 adet)

zip Dilekçe Örnekleri Adli sicil kaydı için dilekçe örneği

zip Dilekçe Örnekleri ÖSYM itiraz amaçlı dilekçe örneği

 

[caption id=”attachment_9039” align=”alignnone” width=”575”]Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Nasıl Yazılır örnek dilekçe[/caption]


[caption id=”attachment_9042” align=”alignnone” width=”542”]örnek dilekçe örnek dilekçe[/caption]

 

KPSS Makaleleri - (pdf)

Bu konu içerisinde pdf halinde derlenmiş kpss makalelerini bulabilirsiniz. Hızlı arama için ctrl+f ile arama yapabilirsiniz. Akvaryum Tek...… Devamını oku

E-okul , mebbis fotoğraf Küçültme Programı

10 October 2014 tarihinde yayınlandı.