Lotus Çizelgesi

2 Mayıs 2014

Geniş konuları bileşenlerine ayırarak incelenebilir ve önceliklendirilebilir hale getirmeye yarayan analitik (çözümsel) bir araçtır. Verilen konu başlığıyla ilgili yeni alt başlıklar oluşturabilmek için bir düşünce üretim aracıdır. (Lotus çizelgesinde görüşler bir çiçek gibi açılır) Yazılan 8 yeni alt başlık, orijinal konuyla ilgili olmasına rağmen kendi başlarına da incelenebilir konulardır. Öğrenciye bağlı olarak çizelgede sürekli genişletilebilir. 64 ten fazla kare oluşturulabileceği gibi 8 den az kare de oluşturulabilir. Görsel bir araçtır. Öğrencilerin ürettikleri görüşlerin görsel olarak sunulmasını sağlar.

[caption id=”attachment_10219” align=”alignnone” width=”507”]lotus çizelgesi lotus çizelgesi[/caption]

Lotus Çizelgesinin Kullanım Alanları

  • Ünitelerin işlenmesi. (Örn: bölgelerimizi tanıyalım konusunda bölge, ilkim, nüfus, tarımsal koşullar, coğrafi şekiller v.b.)
  • Sene başında “birbirimizi tanıyalım” çalışması.
  • Sene sonu değerlendirmesi.
  • Hayal gücünü arttırıcı senaryolar oluşturulması.
  • Genel konuların alt konulara bölünmesi. Proje, program, makale v.b. Taslakların oluşturulması. Şekillerin, renklerin, makinelerin, malzemelerin v.b. tanıtılması.
  • Çeşitli atasözleri ve deyimlerin anlatılması.
  • Ana sınıfındaki öğrencilere herhangi bir konunun anlatılmasında tüm sınıfın katılımıyla gruplar veya bireysel olarak kullanılabilir.

Lotus Çizelgesi örneği

[caption id=”attachment_10221” align=”alignnone” width=”745”]lotus çizelgesi lotus çizelgesi[/caption]

[caption id=”attachment_10220” align=”alignnone” width=”739”]lotus çizelgesi örneği lotus çizelgesi örneği[/caption]

Adsız

KPSS Makaleleri - (pdf)

Bu konu içerisinde pdf halinde derlenmiş kpss makalelerini bulabilirsiniz. Hızlı arama için ctrl+f ile arama yapabilirsiniz. Akvaryum Tek...… Devamını oku

E-okul , mebbis fotoğraf Küçültme Programı

10 October 2014 tarihinde yayınlandı.