Eğitim Bilimlerinde kullanılan refleksler konusunu içerir.

Devamını oku --->>

Gelişim düzenli ve sıralı ilkelere sahiptir. Bu sıralar aşağıda yer almaktadır bunlardan bazılarını ise detaylandıracağız.

  1. Gelişimde belli yönler vardır.
  2. Gelişim süreklidir, birikimlidir ve belirli aşamalarda gerçekleşir.
  3. Gelişim nöbetleşe devam eder. (yordanabilir)
  4. Gelişim bir bütündür.
  5. Gelişimde bireysel farklar vardır.
  6. Gelişim kalıtım ve çevre etkileşiminin ürünüdür.
  7. Gelişimde kritik dönemler vardır.
  8. Türe özgü hazır oluş.

a. Gelişim, baştan ayağa doğrudur.

Gelişim baştan başlar ve ayağa doğru ilerler. Bu nedenle baş doğum sırasında diğer organ ve uzuvlara göre daha iridir. Bebekler ilk önce boyunlarını kullanmayı becerirler; ayağa kalkıp yürüme ise 1-1,5 yılı bulur.

Devamını oku --->>

Aile Tipleri:  Baskıcı, İlgisiz , aşırı koruyucu, tutarsız, demokratik aile tipleri ile ilgili yazı.

Devamını oku --->>

Bu içerik resimlerle deyimler ve deyimlerin anlatımı üzerinde durmaktadır. Aşağıda bir çok deyimi ve resimlerini bulabilirsiniz. Resimlerle deyim sayfasında olamayan ve sizin istediğiniz deyim varsa aşağıdaki iletişim alanından bizden isteyebilirsiniz. Ayrıca sitemizde arama yaparak diğer resimli deyimlere ulaşabilirsiniz. Resimli deyimler sözlüğü.

Devamını oku --->>

Gelişimde belirli becerilerin asgarisinin kazanılması için gerekli dönemdir. Söz konusu dönemde gerekli beceri kazanılmadığı takdirde daha sonraki dönemde kazanılamaz. Bu da bireyin gelişiminde anormalliğin oluşmasında etkilidir. İnsanlar için 1-1,5 yaş, konuşmada kritik evredir. Konuşmanın tüm becerilerine sahip olunmasa bile, iletişime geçecek asgari becerinin ortaya çıkması beklenir. Kritik dönemin belirleyici özelliği, çevresel uyarıcıların üst düzeyde etkide bulunmasıdır. Gelişimin en üst düzeyde sağlanması amacıyla yaşantı zenginliği için bir fır- sat dönemidir. Öğrenmelere en çok açık olunan dönemdir.

Devamını oku --->>