Ehliyet Nasıl Alınır?

yorumsuz
111


Hangi şartlar isteniyor? Kaç yaşında olmanız gerekiyor? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sırasıyla incelemeye başlayalım.

Hangi Sınıf Ehliyet Alacaksınız?

Şuan yürürlükte olan mevzuatlar doğrultusunda toplam 17 tür ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Dolayısı ile sizin ilk etapta hangi sınıf ehliyet alacağınıza karar vermeniz gereklidir.

Her ehliyet sınıfının kullanabildiği araç sınıfı birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı ehliyet sınıfları birden fazla araç kullanmaya yarayabiliyor.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

İstediniz Ehliyeti Alma Koşulları Neler?

İstediniz sürücü belgesi için ehliyet alma şartlarınızın uyması gereklidir. Her sürücü belgesi türü için farklı şartlar bulunmakta yaş, deneyim, sağlık gibi farklı şartlar istenmektedir.

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Sürücü Kursuna Kaydolmak Şart mı?

Ehliyet sınavına girebilmek için herhangi bir sürücü kursuna kaydolmanız gereklidir. Ehliyet sınavlarına kursa gitmeyenler katılamamaktadır.

Ehliyet Almak için Kursa Gitmek Şart mı? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Ehliyet Sınavı Kaç Aşamadan oluşur?

Sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan birisi teorik sınav, ikincisi ise uygulamalı direksiyon sınavıdır. Teorik sınavdan kalan adaylar uygulamalı sınava girememektedirler. Ehliyet alacak her aday iki sınava girmesine gerek yoktur. Ehliyet sınıfı yükseltmek isteyen adaylar sadece uygulamalı sınava girerler.

Mesela, C sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayı için daha önceden B sınıfı ehliyet sahibi olma şartı istenmektedir. Bu sürücü adayı sadece direksiyon sınavına girecektir. Dolayısı ile kursa giderken de sınava giderken de sadece direksiyon sınavı üzerinden katılım payı girer ve sınava tabi tutulur.

Sürücü Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Bilmeniz gereken en önemli detay, kurs ücretleri her il için ayrı ayrı taban fiyatının olduğudur. Mesela İstanbul, Ankara, İzmir illerin taban fiyatı farklı olacaktır ve o ilde taban fiyatının altından aşağıda kurs ücreti talep edilemez. Fiyatta üst limit yoktur.

Sürücü Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Ehliyet Harç ve Sınav Ücretleri Ne Kadar? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Ehliyet Teorik Sınavı Nasıl Yapılmakta?

Sürücü kursunda teorik derslerinizi aldıktan sonra MEB tarafından düzenlenen teorik sınavına girmeniz gereklidir. MEB tarafından Ülke genelinde yapılan merkezi sınavlara girecek olan adaylar sınav takvimlerini beklemek zorundadır. Bunun yanında birçok ilde elektronik ehliyet sınavı uygulamasına geçilmiştir.

Elektronik Ehliyet Sınavı nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Daha önceden belirtiğimiz gibi teorik sınava girmek için sınav ücretini yatırarak kursunuz aracılığı ile sınava başvurusunda bulunmanız gereklidir.

MEB sınav takviminde Sınav vakti geldi ve sınava girmeniz girdiniz. Karşınıza toplam 50 adet soru gelmektedir. Sınavı başarılı olabilmek için en az 70 puan almanız gereklidir. Yanlış cevaplarınız doğru cevapları götürmez. Bu sebeple 50 sorundan en az 35 soruyu doğru yanıtlamanız yeterlidir. Soruların dağılımı şöyle olmaktadır:  12 İlkyardım sorusu, 23 Trafik sorusu, 9 adet motor sorusu ve 6 trafik adabı sorusu sorulmaktadır.

Ehliyet sınavından kalmanız halinde yeniden sınava girme hakkınız vardır. Test sınavını geçemezseniz direksiyon sınavına giremezsiniz

Ehliyet Sınavında Kalanların Yapması Gerekenler? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Sıra Direksiyon Sınavında

Yazılı sınavdan başarılı oldunuz sıra geldi direksiyon sınavına. Ehliyet alma sürecinde adayların en çok zorlandığı aşama bu aşamadır.

Direksiyon sınavına girmek için kursunuzun size verdiği direksiyon derslerini muhakkak alınız.

Direksiyon Sınavında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Sürücü Belgesini Teslim Alma

Kurstan alacağınız ehliyet sertifikası, sürücü belgesi yerine geçmez. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubeye müracaat ederek ehliyet (sürücü belgesi) almanız gereklidir.

Kurstan alınan sertifikalarla 2 yıl içinde sürücü belgesi alınması gerekmektedir.

İki sınavdan da başarılı olan adaylar için Sürücü kursu ve MEB tarafından sürücü sertifikası düzenlenir. Tek sınavdan başarılı olmanız bir şey ifade etmemektedir. Bu Sertifika ile sürücü adayı ehliyetini çıkarmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubeye Müracaat eder.

Harç Ücretini Yatırma: Ehliyet için yukarıda ki adımları takip ettikten sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube gidemeden ( İstanbul, Ankara ve İzmir ) veya randevu almadan evvel harç ücretini ve sürücü belgesi kartı ücretini yatırmanız şarttır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın