Ehliyet Sınavına Kaç Kez Girebilirim?Ehliyet sınavına hazırlanan adayların 2017 yılında kaç kez girebilirler, Ehliyet Sınavlarına mazereti olanların hakları yanar mı, sınava girmezlerse ne olur gibi soruların cevaplarına yazımızın devamında bulabilirsiniz

Ehliyet sınavına girecek adaylara 2017 yılında sürücü adaylarına teorik sınavdan geçebilmeleri için 4 hak verilmiştir. Kişi bu 4 hakkında sınavda başarılı olamamış ise dosyası yanar ve kursu tekrar gitmek zorunda kalır.

Direksiyon sınavları da teorik ehliyet sınavları bittikten yaklaşık 3-4 hafta sonra yapılır (ana direksiyon sınavı). Sürücü adaylarının 4 tane direksiyon sınavına girme hakları bulunmaktadır. Ayrıca direksiyon sınavlarından geçemeyenler adaylar için ara dönemlerde tekrar direksiyon sınavları yapılmaktadır. Yani direksiyon sınavından geçemeyen sürücü adayları en fazla 8 kez ( 4 ana 4 Ara ) direksiyon sınavına girme hakkı vardır. Bunlarda başarısız olan adaylar kursa tekrar gitmek zorundadır.

Ehliyet Sınavlarına mazereti olanların hakları yanar mı?

Son yayınlanan Ehliyet Sınav Yönetmeliği’nde durum şu şekilde belirtilmiştir.

  1. a) Sınavlar sırasında yatakta tedaviyi gerektiren bir hastalık sebebi ile sınava giremeyen adaylar belgelendirmek üzere resmî ve özel sağlık kurum veya kuruluşlarından alınan raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar,
  2. b) Deprem yangın ve benzeri tabii afetler yüzünden sınava giremeyenler,
    baba, ana, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü durumda olanlar,
    spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil edenler sınavlara giremeyeceklerini gösteren resmi bir makamdan alınan belgeyi, kurs müdürlüğüne teslim edenler, dört dönem sınav hakkını tamamladıktan sonra başarılı olamayanlar bir defaya mahsus olmak üzere Ehliyet mazeret sınavına girebilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın