Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

yorumsuz
597


Ehliyet sınavını kazandık sıra ehliyeti teslim almada. Ehliyetimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz neler yapmamız gerekir. Önemli bilgileri siz değerli okuyucularımız yazımızın devamında bu bilgileri sunuyoruz.

Ehliyet Sertifikası Nedir Araç Kullanabilir Miyim? 

Sürücü sertifikası (ehliyet sertifikası), ehliyet sınavını kazandıktan sonra kursunuz tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı düzenlenen belgenin adıdır. Bu sertifika ehliyet belgesi için gerekli evraklardan biridir..

Ehliyet Sertifikasıyla Araç Kullanabilir Miyim? 

Bu sertifika ehliyet yerine geçmez. Bu belge ile araç kullanmanız halinde yüksek miktarda para cezası uygulanır. Uygulana cezayı öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?  Tıklayınız…

Ehliyet Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Kursunuzdan teslim aldığınız MEB onaylı sürücü sertifikasının geçerlilik süresi sadece 2 yıldır. Bu süre geçerse Ehliyetinizi çıkartmazsanız ve ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna gitmek ve sınavlara girmek zorunda kalırsınız.

Ehliyet Kazandıktan Sonra Ehliyet Belgesini Nasıl Alınır?

Ehliyet sınavında teorik ve direksiyon sınavını geçen adayların gerekli evrakları tamamlayarak ehliyet almanız gereklidir. Ehliyet sınavını açıklanmasının hemen ardından kazanan adaylar ehliyet randevunuzu alınız. Ehliyet için randevu almak için sertifikanızın olmasına gerek yok. Sertifika randevu tarihinde başvuru yaparken yanınızda bulunması gerekir. Ehliyet randevuları hemen hemen çoğu yerde doludur. Direksiyon sınavına girmeden önce randevunuzu alabilir sınavı kazanamadığınız takdirde iptal ettirebilirsiniz. Nasıl randevu alınır öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Ehliyet İçin Nasıl Randevu Alınır? Tıklayınız… 

Sürücü sertifikanız ile sürücü dosyanızı muhakkak kursunuzdan teslim alınız.

Randevu tarihinde ehliyet başvurusu yapmaya giderken ehliyet için gerekli belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir bunlar.

-Sürücü Dosyası (Sürücü Kursundan )
-Ehliyet Sertifikası ( Sürücü Olur Sertifikası )  (Sürücü Kursundan )
-Kimlik Belgeniz  ( T.C. Kimlik Kartı yada Nüfus cüzdanı, Pasaport yada Avukatlık Kimliği )
-Sağlık Raporu ( Sürücü Sağlık Raporu )
-Harç Makbuzları
-2 adet fotoğraf ( 5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf  )
-Kan Grubunu belirten belge ( Belge alamayanlar yazılı beyanı da kabul edilir )

Ehliyet almak için her ehliyet sınıfı için ayrı belirlenen, ehliyet bedelini ve polis vakfı ücretini yatırınız. Bu ücretleri başvuruda yatıramazsınız. Muhakkak başvuru tarihinden önce hallederek makbuzlarınız elinizde hazır olarak bulunsun.

Ehliyet Harç ve Sınav Ücretleri Ne Kadar? Tıklayınız… 

Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak? Tıklayınız… 

Her şeyi hallettik ve elimizdeki evraklarla Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Trafik Tescil Şubede başvurunuzu yapmış olduğunuz tarihten itibaren 2 hafta içinde ehliyet belgeniz ibraz etmiş olduğunuz adresinize gönderilecektir.

Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer Sürücüdür

İlk kez ehliyet alanların bilmesi gereken en önemli husus 2 yıl boyunca aday sürücü yani stajyer sürücü olduğudur. Bu süre içinde trafik kurallarına uymayan aday sürücünün ehliyeti iptal edilecektir. Bundan dolayı 2 yıl içinde stajyer sürücülerin çok daha dikkatli olması gereklidir. Aksi takdirde ehliyeti iptal olacak ve tüm gelinen aşamaları en başına kurs gitmeye başlamaları gerekmektedir.

Stajyer Ehliyet ya da Aday Sürücülük Nedir? Tıklayınız…

Stajyer ehliyet hangi durumlarda iptal edilir? Tıklayınız…

Geçici Ehliyet Belgesi Nedir?

Ehliyet başvuru esnasında muhakkak “Geçici Ehliyet Belgesi” alınız. Bu belgenin sadece 15 günlük geçerliliği olduğunu unutmayınız. Bu süreler açık bir şekilde Geçici Ehliyet Belgesi üstünde yazılıdır.

Geçici Ehliyet Nasıl Alınır? Tıklayınız…

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın