Elektronik Ehliyet Sınavı nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

yorumsuz
126


Yeni uygulama olan elektronik ehliyet sınavı hakkında merak ettikleriniz nerelerde uygulandığı, nasıl başvuru yapıldığını, sonuçların ne zaman açıklandığını yazımızın devamında bulabilirsiniz

Elektronik Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Elektronik ehliyet sınavına girmek için randevu almak gerekmektedir.  Merkezi sınav gibi aylarca bekleme derdi yoktur. Eğer sınava giren kursiyer sınavdan başarısız olursa tekrar sınava girmek için 15 gün sonra randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 45 Gün içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanıyor. Bu sebepten en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.

Elektronik Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Elektronik Ehliyet Sınavını tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda sonuçlar daha geç açıklanmakta ve 15 günü bulmaktadır. Merkezi sınavın en büyük sıkıntısı aday sınavdan kalınca bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalmasıydı. Bu da aylar sürebiliyordu. Elektronik Ehliyet Sınavı ile en yakın zamana randevu alarak başvuru yapabilmek mümkün kılınıyor. Bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Elektronik Ehliyet Sınavı, basılı evrak kullanmadan sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır.

Elektronik Ehliyet Sınavının Maliyeti Nedir?

Elektronik Ehliyet Sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi Fiyat değişimi söz konusu değildir. Pilot olarak uygulanan elektronik sınavların tek farkı sınavın uygulanış şeklidir.  Elektronik Ehliyet Sınavı giriş ücreti 70 TL’dir. Elektronik Ehliyet Sınavı ücretlerini bankalar arayıcılığıyla ödeyebilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik Sınavı Başvuru Yapabilmek İçin Başlıca Koşul Nedir?

Elektronik Ehliyet Sınavı başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belli başlı merkezlerde Elektronik Ehliyet Sınavı girebilirsiniz.

Elektronik Ehliyet Sınava Giriş Hakkı Kaçtır?

Elektronik Ehliyet Sınavına giriş hakkı 4(dört)’tür. E-sınava başvuru yapan bir aday basılı kitapçıkların kullanıldığı teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için var olan 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Fakat teorik sınava giren bir aday Elektronik Ehliyet Sınavına geçiş yapabilir.

Elektronik Ehliyet Sınav Randevu Tarihimi Değiştirebilir Miyim?

2017 E-sınav kılavuzuna: göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, Elektronik Ehliyet Sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu farklı bir tarihe alabilir.”

Elektronik Ehliyet Sınavında Hangi Alanlardan Soru Soruluyor Ve Sınav Kaç Dakika Sürmektedir?

Elektronik Ehliyet Sınavında normal sınavda olduğu gibi 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu olmak üzere toplam 50 soru sorulmaktadır. Sınav süresi 45 dakikadır. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır. Fakat Elektronik Ehliyet Sınavda sınav süresi 45 dakikadır.

Elektronik Ehliyet Sınavından Başarılı Olduktan Sonra Direksiyon Sınavı Ne Zaman Olur?

Direksiyon sınavlarının planlaması yapılırken birçok unsur göz önüne alındığı için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. En az 2 hafta sonra veya daha geç bir tarihte direksiyon sınavı düzenlenebilir.

Elektronik Ehliyet Sınavı İçin Giriş Belgesi Var Mı?

Elektronik Ehliyet Sınavına girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almanız gerekmektedir. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz bulundurmamamız gerekmektedir. Kimlik belgenizi mutlaka yanınıza alınız ve sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır halde bulununuz. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalan adaydan önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava girebilmektesiniz. 

Elektronik Ehliyet Sınav için başarı sınırı kaçtır?

Elektronik Ehliyet Sınavı normal sınavdaki gibi 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.

Elektronik Ehliyet Sınavına kimler girebilir?

Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler Elektronik Ehliyet Sınavı başvurusu yapabilir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Hangi İllerde Uygulanıyor?

Elektronik Ehliyet Sınavı pilot olarak aşağıdaki sayılan illerde uygulanmaktadır.

– İstanbul(Anadolu ve Avrupa yakası)

– Ankara

– İzmir

– Bursa

– Adana

– Samsun

– Antalya

– Diyarbakır

– Eskişehir

– Mersin

– Kayseri

– Kocaeli

– Konya

– Malatya

– Manisa

– Kahramanmaraş

– Mardin

– Sivas

-Van

Yukarıdaki sınav merkezleri zamanla genişletilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın