Hangi Durumlarda Ehliyete El Konur?

yorumsuz
594


2016 ve 2017 yıllarında yürürlükte olan yasal mevzuatlar kapsamında derlenen yazımızda hangi durumlarda ehliyete el konulacağı siz değerli okuyucularımıza aktaracağız.

Öncelikle hangi durumlarda ehliyete el konur?

-Alkollü Araç Kullanmak
-100 Ceza Puanı Almak
-Trafikte Uyuşturucu Kullanma Durumu
-Hız Sınırının Aşılmak
-Ölümlü Trafik Kazasına Karışmak
-Aday Sürücülük Döneminde Ehliyete El Konulması
-Ehliyetin Geçerlilik Süresinin Dolması
-Sürücünün Sağlık Durumunun Bozulduğunun Tespit Edilmesi

Bu durumları başlıklar halinde inceleyelim.

Alkollü Araç Kullanmak

Trafik Karayolları Kanunun 48. Maddesinde alkolden dolayı sürücü belgesine el konulması durumları düzenlenmiştir.

Kaç Promil Alkolle Ehliyete El Konulur?

Mevcut yasal düzenlemede 0.50 promil alkol aldığı tespit edilen sürücüye 700 TL idari para ve ehliyetine 6 ay süre ile el koyma cezası uygulanır. Hususi otomobil dışında ki araçlarda Promil sınırı 0.2dir.

5 Yıl İçinde İkinci Defa Alkol Tespiti:

Alkollü araçla yakalanılan tarihten itibaren 5 yıl içinde İkinci defa alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye 877 TL para cezası ile ehliyetine 2 yıl el konulma cezası uygulanır. Üçüncü ve daha sonrasındaki alkollü araç kullanmanın tespitinde ise para cezası 1407 TL olup, ehliyetine her yakalanma suçu için 5 yıl belgesine el konulur.

Alkollü Trafik Kazasına Karışmanız Halinde:

Hususi otomobiller için 0.50 promil, diğer araçlar için ise 0.21 promiil alkol aldığı anlaşılması durumunda bu kişiler T.C.K’nın 179.maddesinin hükümlerine tabidir.

1,00 Promil Alkol Aldığı Tespit Edilen Sürücüler:

Tespit edilenler hakkında T.C.K.’nun 179. Maddesinin hükümlerine tabidir.

Adli Muayene ve Kontrolün Reddi Halinde:

Aynı maddeye göre alkol ya da uyuşturucu aldığından şüphe edilen bir sürücü bu kontrolü reddetmesi durumunda ve aldığının bir sağlık kuruluşunda anlaşılması durumunda 2000 TL para ve ehliyetine 2 yıl alma cezasına tabidir.

100 Ceza Puanı Ve Sürücü Belgesine El Konulması

Her trafik kuralı ihlalinin belirli bir ceza puanı söz konusudur. Biriken bu ceza puanları 100 puana ulaştığında ehliyetinize belirli sürelerde el konulmaktadır.

-Bir yıl içinde toplam 100 ceza puanına ulaşmanız durumunda ehliyetinize 2 ay el konularak tekrardan eğitime tabi tutulmanız istenecektir.

-Aynı yıl içinde tekrar (ikinci defa) 100 puana ulaşmanız durumunda 4 ay süre ile belgenize el konularak psiko-teknik test ve psikiyatrik muayeneye girmeniz istenecektir. Testi geçmeniz ve muayene neticesinde sürücü olmanıza engel teşkil eden bir durumun olmaması durumunda belgeniz 4 ayın sonunda iade edilir. Muayene sonucunda sürücü olur belgesi almanız gerekir.
-ANCAK: Aynı yıl içinde tekrar 100 puana ulaşma durumunda sürücü belgenize süresiz el konulacaktır.

Yukarıdaki durumlar Trafik Karayolları Kanunun 118. Maddesinde 100 ceza puanına dair hükümler düzenlenmiştir.

Yukarıda ifade edilen sürelerde ehliyeti alınan sürücüler Trafik Karayolları Kanuna göre 1407 TL para cezasına tabidir. Aynı zamanda, aracın sürücü belgesiz kişilerce sürülmesine izin verenlere tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezasına tabidir.

Hız Sınırının Aşılması

Aynı Kanunun 51. Maddesinde hız sınırını % 30 üzerinde aşan sürücü bir yıl içinde bu suçu 5 kez işlerse ehliyetine 1 yıl süre ile el konulur.

-Hız ihlalinin ilk işlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde 5 kez ihlal edilmesi durumunun yaşanması

-Her ihlalin % 30 üzerinde ihlal olma durumu gereklidir.

Ceza süresinin bitiminde psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçildikten sonra sürücü belgesi iade söz konusudur.

Ölümlü Trafik Kazası

Ölümle neticelenecek bir trafik kazasına karışan asli kusurlu bulunan sürücünün belgesine 1 yıl süreyle el konulur. (118. Madde)

Uyuşturucu Madde Kullanma Durumunda Ehliyete El Konulması

-Uyuşturucu ya da uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.600 TL idari para cezası uygulanarak ehliyetlerine beş yıl süreyle el konulur.

-Bu kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu hükümlerinin de uygulanır.

– Aynı maddeye göre alkol ya da uyuşturucu aldığından şüphe edilen bir sürücü bu kontrolü reddetmesi durumunda ve aldığının bir sağlık kuruluşunda anlaşılması durumunda 2000 TL para ve ehliyetine 2 yıl alma cezasına tabidir.

 Aday Sürücünün Ehliyetine El Konulması

-Yeni mevzuat hükümlerine göre yeni ehliyet alan sürücüler ehliyetini aldıkları tarihten itibaren 2 yıl süre ile aday sürücü sayılacaktır.

-Stajyer sürücüler 2 yıl boyunca bazı hataları işlemesi halinde ehliyetleri iptal ( belirli süre geri alma değil tamamen iptal edilmesi ) söz konusudur.

Stajyer Ehliyet ya da Aday Sürücülük Nedir?  Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Stajyer ehliyet hangi durumlarda iptal edilir?  Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Ehliyetin Geçerlilik Süresinin Dolması

Yeni mevzuat hükümlerine göre alınan her ehliyetin sınıfının kullanım süresi vardır. Kullanım süresi biten sürücü harç ücreti ödemeden gerekli belgelerini tamamlayarak yeniden sürücü belgesi çıkaracaktır. Süresi biten ehliyetle yakalanan bir kişi denetimlerde yakalanırsa para cezasına tabi tutulur ve ehliyetine el konulur.

Sürücünün Sağlık Durumunun Bozulduğunun Tespiti

Belirli sağlık şartları taşıyan bir sürücü adayı ehliyet alabilir. Ancak zaman içinde sağlığının bozulması söz konusu olabilir. Böyle bir durumun denetimde tespitinde sürücünün ehliyetine el konulur. İlgili kişi sağlık muayenesinin ardından şartların olumlu olması durumunda yeniden ehliyetini iade alabilir.

Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın