Belirtke Tablosu

Mart 14, 2011 7 Comments »

Bu konumuzda belirtke tablosu nedir, belirtke tablosu nasıl hazırlanır(nasıl yapılır), belirtke tablosuunun işlevi nedir? gibi başlıkları ele alacağız yazımızın sonunda belirtke tablosu örneğine ulaşablirsiniz

Bir eğitim programında yer alan hedef ve hedef davranışlarla, program içeriğinin iki boyutlu bir çizelge üzerinde gösterilmesine “Belirtke Tablosu” denir.

Eğitim durumları ve sınama durumlarının özünü oluşturur. Özellikle sınama durumlarında ölçme aracının kapsam geçerliliğini sağlamada kılavuzluk yapar.

Ünite analizi içeriğin biraz daha sınırlandırılmış ve göze çarpacak biçimde ele alınmasıdır. Belirtke tablosundan daha ayrıntılıdır.

Belirtke tablosunun oluşturulması üç aşamada oluşmaktadır.

1. Öğretim hedeflerini belirleme. 2. Ders içeriğini belirleme. 3. İki boyutlu çizelgeyi hazırlama.

Dikey boyutunda konu ya da üniteler yer alır. Yatay boyutunda ise hedefler ve davranışlar yer alır.

Hedeflerin hangi içerikle ilgili olduğu belli olur. Programın hedef içerik ilişkisini kurmak için ilgili davranışlarla konu başlıklarını kesiştiği yere (X) işareti konur. İşaret konulan yerler önemli davranışları, işaretsiz yerler ise önemsizleri belirtir.

1.Hangi ünite ya da konuda hangi düzeyde hedefin daha ağırlıklı olduğunu ortaya koyar. 2. Ünitelerin programdaki önemini belirtir. 3. Düzenlenecek öğrenme yaşantılarının seçimini gösterir. 4. Değerlendirmede kullanılacak soru sayısını gösterir. 5. Belirtke tablosunun en önemli işlevi ölçme araçlarını kapsam geçerliliğini sağlamasıdır. Eğitim durumları (öğretme-öğrenme etkinlikleri) eğitim programının üçüncü temel öğesidir. Eğitim programı hedefe ulaşmak için öğretmen ve öğrencilerin en aktif olduğu öğedir. Program geliştirmenin süreç boyutudur. Bu öğede birçok materyal işe koşulur. Bunun yanında öğretim yöntemleri kullanılır. Öğrenci açısından öğrenme yaşantıları düzeneği, öğretmen açısından öğretme yaşantıları düzeneğidir. Eğitim durumları öğesinin içinde şu öğeler yer alır: Araç-gereçler, strateji,yöntem, teknikler, zaman, ipucu, dönüt, pekiştireç,öğretmen davranışları. Eğitim durumları öğesinin içinde ne zaman öğretelim,nasıl öğretelim,ne ile öğretelim,nerede öğretelim sorularına cevap aranılır.

.

7 Comments

 1. ıssızadam 05 Nisan 2014 at 15:59 - Reply

  3 defa okudum gene anlamadım

 2. Eşref Gezener 01 Haziran 2012 at 22:59 - Reply

  Teşekkürler çok düzgün bir dil ile anlatmışsınız sitenizi bu yüzden seviyorum.

 3. Ecem KALAMER 01 Haziran 2012 at 22:29 - Reply

  Güzel tablo tabi dahada geliştirilebilinir :))

 4. Meltem Akoğul 01 Haziran 2012 at 21:48 - Reply

  Ne işe yaradığını ben hala anlamadım açıkcası :D

  • Anonim 17 Haziran 2012 at 12:25 - Reply

   ciddi mi ben de anlamadım hala :)

   • östaki borusu 06 Ocak 2013 at 22:25 - Reply

    ben anladım:)

Leave A Response


7 × = kırk iki