CARL JUNG / Analitik Psikoloji

yorumsuz
3.188


Freud’un ortaya attığı id, ego ve süperego modeli yerine bilinç dışını çok katmanlı bir yapı olarak ele almıştır. Jung’a göre bu katmanlarda, insanlığın , hatta hayvanataların varoluşundan bu güne kadarki tüm bilgiler mevcuttur.
PSİŞE
Jung insan zihnine psişe der . Psişenin içerisine bilinç biliçdışı tüm katmanlar girer. Bu katmanlar birbirlerinden farklı çalışan ancak , yinede birbirleriyle uyumlu yapılardır. Psişe şu katmanlardan oluşur: Bilinç, kişisel bilinçdışı, kollektif bilinçdışı ve bilinç dışının bilince asla çıkartılamayacak bölümü.


KİŞİSEL BİLİNÇDIŞI Burada yaşadığımız tüm anılar depo edilir.  Hayatımızda yaşanmış hiçbir şey unutulmaz, bilince en yakın katman olan kişisel bilinçdışında muhafaza edilir. Bizim bunları hatırlayamayışımız, ya bu anıların çok zayıf, ya da bastırılmış olmalarındandır. Kompleksler bu katmanda bulunur. Burası aynı zamanda rüyalarımızın depolarından biridir.
KOLLEKTİF BİLİNÇDIŞI Jung’a göre zihni, yine onun evrimi meydana getirmiştir. İnorganik maddeden en karmaşık yapı olan insana kadar evrim tarihi, insanı yontarken, keski izlerini dezihnine bırakmıştır. Bu izler tarih boyunca atalarımızın yaşadığı sevinç, korku, hüzün gibi duyguların yanı sıra, ortak bazı semboller ve olaylar içerir.
ARKETİPLER Jung’a göre arketipler doğuştan getirilen evrensel imgelerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın