Çocuğum Ders çalışmak İstemiyor, Ne yapmalıyım?

1 yorum
2.045


Soru: 8 yaşında bir oğlum var. Ders çalışmak istemiyor. Bir türlü ödevlerinin başına oturtamıyorum. Aklı, fikri oyunda. Çok bunaldım ne yapabilirim?

 

Cevap: Çocukların ders çalışma alışkanlığını kazanması, sorumluluk eğitimi almalarıyla mümkün olur. Bu nedenle çocuklar henüz okul öncesi dönemdeyken onlara bazı sorumluluklar vermeli ve bunları yerine getirdiğinde ya da bunun için çaba gösterdiklerinde onları taktir etmek gerekir. Kendi başına yemek yemesi, odasını, yatağını toplaması, sofra salata hazırlarken anneye yardım etmesi ya da tamirat işlerinde babaya yardım etmesi gibi. Bu gibi işlerde geri planda kalmış çocuklar okul dönemlerine geldiklerinde benzer sorunlar yaşabilir. Bunun üstesinden gelmek için de size, çocuğunuzun öğretmeni ve rehber öğretmeni ile sıkı bir ilişki içinde olmanızı ve çocuğunuza etkili ders çalışma becerisini kazandırabilmek için onlarla ortak bir çalışma içerisinde olmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında çocuğunuzun üstesinden gelebileceği sorumluluklar vermeniz, bunları yerine getirdiğinde takdir etmeniz ve derslerini planlayarak çalışmasında ona rehberlik etmeniz de daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Not: Bu içerik Hanımefendi dergisinin 17 sayısından alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çocuğum Ders çalışmak İstemiyor, Ne yapmalıyım? (1 Yorum)

  1. I just passed this site over to a friend who is really into this. Well written and interesting, keep up the good work. More pictures are always nice! But the content is great, thanks again.