Çocuk Küçüktür Ama Problemleri Büyüktür

yorumsuz
726


Çocuk küçüktür ama, problemleri büyüktür. Çocuk kaygılarını küçümseme yanılgısına düşme. Her durumda çocuğa bir güzel söz söyle, bir hayırlı mesaj ilet. Çocuk, kalbinde kuvvet, azminde sebat bulsun- çocuğun göklerle, köklerle, toprakla yeniden irtibâtını kurmaya çalış ki çocuğun tutunacak bir dalı olsun.

 

Kimimiz âileye yük olarak kabûl ederiz çocuğu. Böyle bir anlayışa götüren maddî ve kültürel şartlara yazıklar olsun.

 

Kimimiz bir eğlence âleti, bir oyuncakmış gibi görürüz çocuğu. Bu, sevk-i tabiîlerimizi, (iç güdülerimizi) aşamayan bir anlayıştır. İnsanda çocuk sevgisi, neslini sürdürme, bir vârîs bırakma duygusu fıtraten vardır, ama buna kültürel boyut ta ilâve edilmelidir.

 

Çocuğun üzerindeki gül kokuları da, paçalarındaki çamurlar da yolumuzun eseridir. Bu böyleyse, biz çocuklara hürmeten pırıl pırıl bir dünya kurmalıydık. Beşiklerden eşiklere gülümseyen güller gibi inen çocuklar toprak kokulu, kekik kokulu, mis kokulu bir düya ile karşılaşmalı, yerlerden göklerden fışkıran nice bin tecellîlere muhâtap olmalıydı.

 

Ne çâre…

 

Çocuk acıları, çocuk kaygıları çoğaldıkça çocuksu şölen bitti. Çocuk, çağımızın son sömürgesi hâline geldi.” Zor nefes alınır bir dünyâ hazırladık çocuklara. Ne işe yaradığı belli olmayan eğitim sistemleriyle, ufuklardan ufuklara uçma potansiyeli taşıyan çocukların kanatlarını kırdık, kâbîliyetlerini körelttik. Çocukluklarını çaldık.

Kaynak: Altınoluk dergisinden derlenmiştir
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın