MEMLÜKLER (1250-1517)

yorumsuz
5.467


Devlet, Aybek tarafından Mısır’da kurulmuştur. Memlük devleti bazı kaynaklarda Eddevletü’l Türkiye ya da Devlet-i Memluke-i Türkiye şeklinde ifade edilmektedir.

Moğolların batıya ilerleyişini Ayn-ı Calut Savaşı ile durdurmuşlardır.

Memlüklerde her emire sultan olabilme hakkı tanınmıştır. Bu durum sık sık taht kavgası yaşanmasına sebep olmuş ve çok sayıda sultanın tahta geçmesine ortam hazırlamıştır.

Veraset sistemi farklı olan tek Türk devletidir.(Birden fazla hanedan iktidara gelmiştir.)

Moğolların, Bağdat baskınından sonra Abbasi halifelerini himaye etmişlerdir. Ancak halifelik unvanı Memlük sultanlarına geçmemiştir.

Memlük Devleti, Yavuz Sultan Selim Dönemi’nde Osmanlı Devleti tarafından Mercidabık (1516)ve Ridaniye(1517) Savaşları ile yıkılmıştır.

Resmi dili Türkçe ve Arapçadır.

Bilgi Kutusu: Yavuz Sultan Selim’in Memlükler üzerine düzenlediği Mısır seferi sonucunda Halifelik makamı Osmanlı hükümdarlarına geçmiştir. Bu sefer sonucunda Osmanlı hükümdarları, padişahlık unvanının yanında halife unvanını da kullanmışlardır. Böylelikle saltanat yetkileri ile birlikte islam dünyasının dini liderliğini de üstlenmişlerdir.

Halifelik Osmanlı Devleti’ne Memlüklerden değil, Abbasilerden geçmiştir. Çünkü halifelik Memlüklere hiçbir zaman geçmemiştir.

Diğer Tarih konu anlatımlarına buradan erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın