Nasıl Daha İyi Öğrenebilirim?

yorumsuz
1.637


Bu yazıda dil öğrenimi, yaşa göre değişen öğrenme durumu, ve beynimizi nasıl daha aktif tutarız gibi konular üzerinde duracağız.

 

Sıradanlığı Terk Etmelisiniz.
Ne yaparsanız yapın ama sürekli aynı şeyleri yapmakatan kaçının, hayatınıza çeşitlilik katmalısınız. Sürekli okumak ya da yazmakla olmaz hayatınızı çeşitlendirmeli ve aktivitelerinizi artırmalısınız.

 

Sürekli aynı uğraşlarla ilgilenmekten vazgeçip yeni yeni uğraşlar bulmalısınız ve hayatınızı çeşitlendirmelisiniz. Mesala Matematik öğretmenisiniz sürekli kendi alanınızla uğraşmayı bırakıp yeni yeni uğraşlar eklemelisiniz hayatınıza. Kendi alanınızla uğraşmanın yanında resim yapabilir, fotoğrafçılıkla uğraşabilirsiniz bu tür uygulamalarla beyninizi körelmekten kuratarabilirsiniz. Aksi halde beyniniz körelmeye mahkumdur.

 

N.Akman’ın bir yazısında ifade ettiği gibi hiç olmazsa günlük rutinlerinizi kıracaksınız. Mesela saçınızı sol el ile taramak yerine sol elle tarayın, kaleminizi bu sefer sol elle tutun diyor yazar.

 

Bulunduğunuz ortamlarda o güne kadar fark etmediğiniz renkleri fark etmeye çalışın bakmakla görmenin farkını yaşayın.

 

Ayrıca A.Kurcan’ın tavsiyesini de hatırlatmakta yarar var. Kurucan okuduğunuz kitabı bitiriri bitirmez rafa kaldırmayın diyor kurucan kitabı bitirseniz bile rafa kadırmanın aksine en az bir kaç gün göz önünden bir yerde bulundurun diyor zira kitabı tekrar açıp okumasak bile beyin kitabı görünce kendi kendine anımsamalar ve hatırlamalar yapacaktır.

 

Prof. Düzel, beyni en fazla aktive eden şeyin tanıdık olmayan insan ve mekan fotoğraflarına bakmak olduğunu keşfetti. Bu tür fotoğraflara beş dakikalık bakış bile beynin 40 dakika canlı kalmasını sağlıyordu. Aynı etkiyi, bildiğimiz sözcüklerin arasına yeni sözcükler eklediğimiz veya daha önce gitmediğimiz bir yeri ziyaret ettiğimizde de elde ediyorduk.

 

Dil Eğitimi Nasıl Olmalı?

 

Dil yaşam içinde kendiliğinden öğrenilmeli. Aslında tüm dersler için bu böyle yani yaşarken öğrenmeli insan dersleri günlük hayat içinde öğreneceksiniz. Dil eğitiminde video ve hikaye okumak önemli birde kelimeleri zıddı ile öğrenmeye gayret edin.

 

Bitirirken…

 

Kısaca günlük sıradan hayatı bir yana bırakıp yeni şeyler öğrenmeye ve hayatınızı çeşitlendirmeye çalışın.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın