Sistematik duyarsızlaştırma- Eşlik yöntemi

5 yorum
7.005


SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA
Korku ve fobilerin aşamalı olarak ( aşamalarda pekiştirme olmadan) ortadan kaldırılmasıdır.
örnek olay: Uçak korkusu olan buse’nin uçak korkusunu yenebilmek için önce uçak resimleri gösterilmiş, daha sonra uçaklarla ilgili metinler okutulmuş, daha sonra havaalanına götürülüp uçakaları izlemesi sağlanmış sonra uçakların içerisinde gezdirilmiş ve uçak korkusu ortadan kaldırılmıştır.

Not:  Sistematik duyarsızlaştırma örneklerini bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

EŞİK YÖNTEMİ – Alıştırma
Birey belirlenen bir eşiğe azar azar yaklaştırılarak olayı yapması sağlanır.
örnek olay: yazın tatile antalyaya gitmeyi planlayan emre ve aytaç bu durumu babalarına anlatmak için önce tatil yerlerinden bahsetmişler daha sonra tatil yapmanın ne kadar dinlendirici bir şey olduğundan bahsetmişler, sonra tatile gitseler bütün yılın yorgunluğunu atacaklarını ve son olarak tatile gitmek istediklerini anlatmışlar.
açıklama: eşiğimiz ” emre ve aytaç’ın tatile antalyaya gitmeleri” ve babanın buna razı olması bu durum azar azar anlatılarak babalara yaptırılmaktadır.

NOT: SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA VE EŞİK ARASINDAKİ FARK
Sistematik duyarsızlaşmada bireyin korku ve fobileri ortadan kaldırılırken eşik yönteminde amaç bireye belirlenen eşiği yaptırmak yani bir davranış yaptırmak. örneğin uçak korkusu olan bir bireyin eğer uçak korkusunu yenerseniz bu “SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA ” ancak uçağa binemeyen bir bireyi ( nedeni ne olursa olsun korku vb) uçağa bindirebiliyorsanız bu durum “EŞİK ” olarak açıklanır. Yani bir bireyi uçaktan korktuğu halde uçağa bindirip uçak yolculuğu yaptırıyorsanız “EŞİK YÖNETMİ” ile amacınıza ulaştınız ancak birey korkusunu yenemediniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sistematik duyarsızlaştırma- Eşlik yöntemi (5 Yorum)

  1. yazınızı kaynak göstermek istiyoruz yazının sahibinin ismi nedir acaba..APA ya göre kaynak göstercez

    • Değerli hocam yazı 14 Nisan 2011 tarihinde site editörü tarafından yazılmıştır. Editore sordum nerden yararlandığını hatırlamıyor malesef.