Transfer(Aktarma)

1 yorum
5.375


1-Olumlu Aktarma: Bir alanda öğrenilmiş bilgi ve becerilerin bir başka alandaki bilgi ve becerilerin öğrenilmesini desteklemesi ve kolaylaştırmasıdır. Diğer bir ifadeyle önceki öğrenmelerin daha sonraki öğrenmeleri kolaylaştırması durumudur.
-İleriye Etkin Kolaylaştırma(İleriyi Destekleme) :Önceki öğrenmenin sonraki öğrenmeyi kolaylaştırmasıve hızlandırmasıdır.Ör: Fotoğraf makinesini kullanan birey kamera ile çekimyapmayı kolay öğrenir.
Geriye Etkin Kolaylaştırma (Geriyi Destekleme): Sonraki öğrenmenin önceki öğrenmeyi daha kolay ve ustaca yapmayı sağlaması durumudur. Ör: Çarpma ve bölmeyi yeni öğrenen birey daha önceöğrendiği toplama ve çıkarma işlemlerini daha ustaca ve etkili yapabiliyorsa bu geriyi desteklemedir.
2-Olumsuz Aktarma:Önceki öğrenmelerin daha sonraki öğrenmelerizorlaştırması durumudur.
İleriye Ket Vurma: Önceki öğrenmelerin yeni öğrenmeyi karıştırması ve zorlaştırmasıdır. Ör: Bireyin daha önce iyi bildiği bir şarkının sözlerindendolayı yeni öğrendiği şarkının sözlerini karıştırması.23 Nisan çocuk bayramında sürekli olarak önceki yıl okuduğu şiiri hatırlaması nedeniyle, bu yılki törende okuyacağı şiiri öğrenmekte zorlanması.
Geriye Ket Vurma: Yeni öğrenmenin önceki öğrenmeyi karıştırması ve zorlaştırmasıdır. Ör: Bireyin yeni öğrendiği İngilizce’deki bazı kelimelerin karşılığına ilişkin bilgileri önceki bildiği Fransızca’daki bazı kelimelerin karşılığını karıştırmasına ve unutmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Transfer(Aktarma) (1 Yorum)