Devlet 1475 Kişiyi Burslu Olarak Yurt Dışına Gönderecek. [2012]

yorumsuz
646


ÖSYM 2012 yurt dışı kılavuzunu yayınladı egitimvaktim.com olarak kılavuzu sizin için okuduk ve önemli yerleri kılavuzdan aynen alarak yayınlıyoruz ve yorumluyoruz. (not: Aşağıdaki bazı soruların cevabı kılavuzdan aynen alınmış, bir kısmı ise kılavuza göre özetlenmiştir.)

Soru 1. Yurt dışına gönderilecek kişiler nasıl belirlenecek?

cevap 1: Kontenjanlara yerleştirme işleminde adayların, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
(ALES) sonuçları kullanılacaktır. Yerleştirme işlemlerinde adayların başvurduğu alanın puan türünde
ALES (SAY-SÖZ-EA) sınavlarından aldıkları puanların en yüksek olanı dikkate alınacaktır.

Soru 2: Askerlik ile ilişiği bulunanlar gidebilecek mi?

Cevap 2: Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere aynı seviyede ikinci bir öğrenim izni verilmemektedir. (1111 sayılı Askerlik Kanunu uyarınca). Yüksek lisans (tezsiz yüksek lisans dahil) öğrenimini tamamlamış olanlara ancak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olmaları kaydıyla ikinci bir yüksek lisans izni verilebilecektir.

Soru 3: Verilen burslar karşılıklı mı?

Cevap 3:  Evet verilen  burslar karşılıklıdır, burs alan kişi yurt dışında öğrenim göreceği sürenin iki katı kadar zorunlu hizmetle yükümlüdür. (örneğin yurt dışında 4 yıl öğrenim görmüş ve burs hizmetinden yararlanmış bir kişi dönünce 4×2=8 yıl zorunlu hizmet yapmak zorundadır. Bu zorunlu hizmet ise yükseköğretim kurumlarında / kurumlarda veya bu kurumların  uygun göreceği diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getireceklerdir. )

Soru 4:  Aday seçiminde okul notu etki edecek mi?

Cevap 4:  Lisans veya yüksek lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.75”, “10 üzerinden 7,00″, “100 üzerinden 70,00″ veya daha yukarı olmak (Not sistemleri arasındaki dönüştürme kesinlikle kabul edilmeyecek ve mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas alınacaktır.).

 

içeriğin detaylarına ve kılavuzun orijinal haline ösym’nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın