Liselerde Devamsızlık Kaç Gün

9 yorum
4.334


Dikkat: Bu yazı 2013-2014 dönemini kapsamaktadır ve liselerde devamsızlık hakkı, geç gelme, rapor ve heyet raporu gibi başlıkları içerir. Sormak istediğiniz soru varsa konunun sonunki yorum alanından  sorabilirsiniz.

Not: İçerik  tamamen yönetmelikten alınarak oluşturulmuştur.(duyum, yorum içermez)

Soru: Kaç ders geç gelirsem devamsızlıktan sayılır?
Cevap: Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.

Soru: Kaç ders gelmezsem tam gün devamsız sayılırım?
Cevap: Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Soru: Toplam devamsızlık kaç gün?
Cevap: Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır.   Not: Yani rapor falan hepsi toplam 45 günü aşmamalı.

***Ayrıca MEB 45’den taviz verilmemesi için bir de yazı yayınlamıştır. İlgili yazıda: İlgi yazıda “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 36. maddesinin 3. ve 5. fıkraları birlikte değerlendirildiğinde, toplam 45 günü aşmamak kaydıyla faaliyetler dışındaki her türlü izin, rapor ve benzeri mazeretler özürlü devamsızlık kapsamında değerlendirilmekte olup bu sürenin istisnası bulunmamaktadır.” açıklamasında bulunuldu. orijinal hali bkz.

Soru: Heyet raporu devamsızlıktan sayılır mı yani heyet raporu alsam kaç gün devamsızlık yapabilirim?
Cevap: Genelge yayınlanır yakında bekliyoruz…

 

Ayrıca yönetmelikten bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Liselerde Devamsızlık Kaç Gün (9 Yorum)

  1. ben lise son öğrencisiyim 1 aylık heyet raporu almayı düşünüyorum bu heyet raporu 45 günün içinde mi sayılıyor yoksa dışında mı?

  2. Merhaba iyi günler ben hastalığım nedeni ile izinli=8 raporlu=23 özürlü devamsızlık toplamı=31 özürsüz devamsızlık ise=9 gün sınıfta kalıyormuyum lise 1 öğrencisiyim ?

  3. ya bu rapor hakkında tam bir bilgisi olan var mı 10 gün özürsüz 35 gün özürlü oluyor heyet raporunu alınca özürlü devamsızlıktan mı sayılıyor son sınıf öğrencisiyim yardımcı olur musunuz

  4. 45 gün devamsızlık hakkımı kaza sebebi ile doldurdum. tüm yazılılarıma girdim. teşekkür belgesi ile geçmeye hak kazandım. fakat heyet raporumun kabul olmadığını söylediler ve sınıfta kaldığımı söylediler. konu hakkında ne yapabilirim. kanede özürlü 48 özürsün 9,5 görünüyor.

    • eğer yazılılara falan girdiyseniz yani not ortalaması ile geçiyorsanız geçmiş olmanız lazım. Bir de raporu neden kabul etmediler ona bakmak lazım kafalarına göre rapor kabul etmiyoruz demeye kimsenin hakkı yok. Siz raporu kabul ettirin yani olayı yargıya taşıyın zira doktorun verdiği raporu kabul etmememe gibi bir lüksleri yok.

  5. Ben heyet raporu aldım ve heyetle özürlü devamsızlığım 35 günü geçiyor sınıfta kalır mıyım ?

    • Heyet raporu aldığınız zaman sınıfta kalmazsınız ama yazılılara falan girmiş olacaksınız. Heyet raporu dışındaki raporlar 45 günü geçemez.