EBA(Eğitim Bilişim Ağı)

27 yorum
7.630


Milli Eğitim Bakanlığı Fatih projesi kapsamında EBA( Eğitim Bilişim Ağı) adlı web projesini yakında hizmete alacak.  Kurum EBA sitesinin girişine bir tanıtım videosu eklemiş bulunmakta videoda EBA’nın kapsamı tanıtılıyor ve edindiğimiz bilgilere göre EBA yakın zaman içerisinde BETA yayına başlacağıdır.
Peki EBA’da neler yer alıyor?

EBA içerisinde arama motoru, okul ansiklopedisi, e-ders, e-kitap, tv-radyo, ders destek araçları, e-müfradat, Arge, soru cevap sayfaları yer almaktadır.

  • Arama motoru sayfası ile bir eğitim arama motoru oluşturulmak istenmektedir ve ayrıca bu modülde görsel arama mevcuttur.
  • Okul Ansiklopedisi sayfasında Metin,Video,Sunu İçerikleri gibi bölümler mevcuttur EBA bu sayfa ile yine bizim bildiğimiz wikipedia tarzı bir sistem oluşturmayı amaçlanıyor yalnız bu Ansiklopedi deki bilgilerin wikipedia’da daha iyi bir şekilde denetlenmesi planlanmaktadır yani yanlış bilgiyi en aza indirmeyi planlayan bir modül.
  • E-Ders modülü ile görsel dersler sunmayı planlanmaktadır.
  • E-kitap modülünde ise sınıf sınıf e-kitaplar bulunacak.
  • TV- Radyo modülüyle ise bir eğitim tv’si kurulması planlanıyor
  • Ders Destek  Araçları modülüyle ise derslerde kullanılabilecek her türlü oyun,sunu,test,simülasyon … gibi içerikler yer alması planlanmaktadır.
  • Görsel modülüyle ise derslerde kullanılabilecek bir görsel dosya havuzu oluşturulması planlanmaktadır.
  • E-MÜFREDAT modülü bulunmaktadır.

Ayrıca EBA’da öğretmenler kendi çalışmalarını paylaşabilecek, soru cevap modülü ile birbirlerine soru sorma fırsatı bulacaklar, blog hizmeti ile kendi tecrübeleri paylaşabilecekler. Haber modülü ile güncel eğitim haberlerini takip edebilecekler.

Ayrıca aşağıdaki tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederiz..

Düzenleme aşamasında olan EBA sitesine buradan göz atabilirsiniz

EBA tanıtım sunumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın

EBA(Eğitim Bilişim Ağı) (27 Yorum)