EBA, İçinde Bir Dolu Dünya Barındırır

yorumsuz
1.016


eba-meb-gov.tr-giris

 

Uzun zaman önce hatta EBA ilk adımlarını atarken haberdar olmuştuk ve oldukça heyecanlanmıştık çünkü daha önceki dönemlerden hatırlarsanız *gov.tr’li  siteler genelde hep yarım kalmıştır ve biz kullanıcılar için zulüm olmuştur zira tarayıcı uyumsuzluğu, kötü tasarım  vs. vs….  Her şeye rağmen EBA’yı ilk günden bu yana izledik “Dünden bugüne EBA” yazısını hazırladık.

EBA, İçinde Bir Dolu Dünya Barındırır

 Haber Modülü: EBA’dan eğitim haberlerini çok rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

Dergi Modülü: Bu modül Bilim çocuk, Bilim Teknik, Meraklı Minik dergilerini pdf olarak kullanıcılara sunmaktadır.

E-kitap Modülü: Bu modül oldukça şık tasarlanmakla birlikte sağladığı süzme işlemi sayesinde aradığınız içeriğe (kitaba) kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Video – Ses -Görsel Modülü: Bu modül öğretmenler açısından en önemli modül ve gerçekten çok iyi şekilde düzenlenmiş açıkçası aradığınız kategoriye ulaşmak solda bulunan menü sayesinde oldukça kolay hale getirilmiş. Video izleyebilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca kategori içerik olarakta zengin bir kategori.

Soru – Cevap Modülü: Bu modül aracılığıyla kullanıcılar birbirlerine soru sorup cevap verebiliyor.

Dikkatimizi Çekenler

  • Haber modülünde süzme işlemi yapılabilir ve böylece yerel haberlere erişim olanağı sağlanabilirdi.
  • Forum tarzı bir sistem kesinlikle oluşturulmalı zira içerik kadar etkileşim de önemli içerik bir şekilde başka yerlerde de bulunabilir ama etkileşimli şekilde fikir paylaşımı asla bulunamaz. Ayrıca forum tarzı bir sistem sayesinde binlerce kişi aynı anda online zümre yapabilmektedir.
  • Her bir konu, video, içerik altında favorilere ekle tarzı bir buton olmalı zira daha önce okuduğumuz içeriğe bir daha ki sefere hızlıca ulaşalım.
  • RSS sistemi kullanılmış ama kategorilere hatta yorumlara dahi konulmalı bizce şahsen ben bir blog’a girip bir yazı altına yorum yapınca yaptığım yoruma cevap veren olmuş mu diye her gün o siteye girmek istemem zaman kaybıdır. (yaptığım yorumun rss’sine abone olurum tepkiler anında google reader panelime düşer. Bizce bu kriter göz önünde bulundurulmalı ve rss her alana özelleştirilmeli. Sonuçta zaman önemli.
  • Ayrıca mesajlaşma bölümünden gelen mesajları okumamıza rağmen okunmamış gibi bildirim görnmeye devam ediyor.
  • site adres: http://www.eba.gov.tr/
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın