GAZNELİLER (963-1187)

yorumsuz
2.122


Horasan Emiri Alp Tigin tarafından Doğu Afganistan’ın Gazne şehrinde kurulmuştur. Devleyt, Sebük Tigin zamanında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu yüzden devletin asıl kurucusu Sebük Tigin olarak kabul edilmektedir. Sebük Tigin’den sonra yerine Gazneli Mahmut geçmiştir.

Gazneliler Devleti, adını kurulduğu yer olan Gazne’den almıştır.

Devlet en parlak dönemini Gazneli Mahmut Döneminde yaşamıştır.

Gazneli Mahmut, Şii Büveyhoğulları üzerine sefer düzenlemiş ve Abbasi halifesini Şii tehlikesine karşı korumuştur. Bu hizmetinden ötürü Abbasi halifesi, Gazneli Mahmut’a ‘Sultan’ unvanı vermiştir.

Sultan unvanını kullanan ilk Türk lider Gazneli Mahmut’tur.

Devlet, Sultan Mesut döneminde Büyük Selçuklular ile yapılan 1040 tarihli Dandanakan Savaşı’ndan sonra yıkılma sürecine girmiş ve Gurlular tarafından tamamen yıkılmıştır.

Gazneliler ordularında paralı askerlere ve farklı uluslara yer vermiştir.

Devlet, imparatorluk özelliğine sahip olmuştur.

Gulam sistemini kullanmışlardır.

Gaznelilerde, saray dili Türkçe, bilim dili Arapça, edebiyat dili Farsça’dır. Bu durum Gaznelilerde Türkçenin gerilemesine neden olmuştur.

Bilim ve edebiyata önem vermişlerdir. Firdevsi, Sultan Mahmut için ‘Şehname’ adlı eseri bu dönemde yazmıştır.

Gazneli Mahmut, Hindistan’a 17 sefer düzenlemiştir. Bu sefer sonunda Kuzey Hindistan’ı topraklarına katarak bölgede islamiyetin yayılmasını sağlamıştır.

Bilgi Kutusu: Gazneli Mahmut, ‘sultan’ unvanının yanında Zabuli Gazi, Seyfüddevle(devletin kılıcı) ve Yemineddevle Eminedmille unvanlarını da kullanmıştır.

Diğer Tarih konu anlatımlarına buradan erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın