Klasik Koşullanma Örnekleri

5 yorum
20.150


Bu yazımızda klasik koşullanma örneklerine yer vereceğiz.

Ayrıca klasik koşullanma nedir? adlı makaleyi okuyabilir ve oradan da örnekleri inceleyebilirsiniz.

 

  • Harward üniversitesinde bir öğrenci sabahları uyandıktan sora eline 1 adet düdük bir torba da kuşyemi alıyor ve üniversitenin stadyumuna doğru gidiyor. stadyumun etrafında koşup yemleri etrafa döktükten sora düdüğü öttürüp evine gidiyor. bu davranışını birkaç ay boyunca hemen her gün tekrar ediyor. Aylar sora okulun turnuvaları başlıyor ve ilk maç… Seyirciler tribünde futbolcularda sahadaki yerlerini alıyorlar. hakem santra noktasına geliyor ve ilk vuruşu yapmak için düdüğünü çalıyor. Hakem düdüğünü çalar çalmaz yüzlerce kuş resmen stadyumu işgal ediyorlar.
  • Bebeklerin biberon görünce sevinmesi
  • Aşı deneyimi yaşamış bir çocuğun enjektör görünce ağlaması, klasik koşullanmaya örnek olarak verilebilir.
  • 17 Ağustos depremini yaşamış bir genç her gece saat üç  sularında uyanır. Deprem olacağı korkusuyla kaygı düzeyi  yükselir ve tekrar uykuya dalmakta zorlanır. Verilen  örnekte görüldüğü gibi klasik koşullanma kimi zaman
    korku ve fobilerin gelişmesine neden olabilir.  (kaynak: http://onderbaltaci.com/file/klasik-kosullanma.pdf)

 

 

Soru: Bir anne bebeğini sevmek üzere parmaklarını oynatarak yaklaşıp onun karnını gıdıklamış; bebek, gıdıklanmaya karşı gülme ve kasılma tepkisi vermiştir. Bu olay birkaç defa tekrarlandıktan sonra bebek annesinin parmaklarını oynatarak kendisine yaklaştığını görür görmez gülme ve kasılma tepkisi vermeye başlamıştır.

Bebeğin annesinin parmaklarını oynattığını görünce gülme tepkisi vermesi aşağıdakilerden hangisinin sonucudur? (2007 – KPSS)   (Tepkisel koşullanma)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2012

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Klasik Koşullanma Örnekleri (5 Yorum)

  1. Bu nası iş ya herkes okumuş faydalanmış ama bir teşekkür edern yok yuh diyorum başka bir şey demiyorum