Öğretmen Öğrencisiyle Neden Facebookta Arkadaş Olmamalı?

yorumsuz
771


1- Diyelim ki ülkücü,solcu,komünist,cemaatçi takılıyosunuz, bu paylaşımlarınıza yansıyor,öğrencileriniz sizin siyasi görüşünüzü öğrenince size karşı sempati vaya antipati duyacaktır.

2-İsmi UĞUR olan bir arkadaşımsınız mesela, lise arkadaşım, biz kendi aramızda size UGİ diyorduk. Size UGi diye hitap etcem, bakıyom çoluk çocuk var. Şimdi size UGGİİİ desem, onlar da size UGGGi diycekler belki yarın okulda.

3-Fotolarınız var çeşit çeşit,her ortamda, her şekilde, her kıyafetle,herkesle,elinizde silahla piknikte veya masanızda içkiyle… Çocukların bunları görmesi çok güzel bi şey olmasa gerek.

4-Siz öğrencilerimi tanıyayım düşüncesiyle ekliyosunuz ama onlar da sizi tanıyor ve yavaş yavaş. Tavırları da ona göre şekillenecek artık…

5- Çocuklar öğretmenlerin her halini görünce,mesleğin itibarı zedeleniyor. Aaa öğretmen de bilmem bu filme gitmiş,. Aaa öğretmen de şöyle bi fıkra paylaşmış… Aaa öğretmen de bu yanlışı yapmış falan filan…

6- Bazı öğrenciler gerçekten değerli ve zararsızdır,onu eklersiniz. Arkadaşını eklemek istemezsiniz,ayrım yapmış olursunuz. O da pek iyi bi şey değil kanımca. Belki eklediğiniz çocuk eklemediğiniz çocuklara hava atacak “hoca seni sevmiyor” diyerek.

7- Bir arkadaşınızla rahat rahat konuşacaksınız, çocuklar buna şahit olacak, kendinizi gererek yapmacık cümleler kuracaksınız,bu sefer de o sohbetin tadını alamayacaksınız.

8-Yüzgöz olma durumu kuvvetle muhtemel.

9- Sizi gören öğrenciler,sizin üzerinizden başka arkadaşlarınıza da ulaşma fırsatı buluyor. Arkadaşınızın sizde etiketlenmiş olduğu fotoğraflar da görülüyor çoğu kez.

10 – İşin özü bir tane bile fayda göremedim bu çocuk ekleme işlerinden… Sadece her fotoğrafa yorum yapıyolar :”çok güzelsiniz,çok cicisiniz,çok yakışıklısınız.” Bu mudur yani???

11-Yani,profil benim kardeşim,istediğimi eklerim demek mantığı yukardaki sebeplerin hiçbirini gözardı etmemize sebep olamıyor.Sadece biz görmezden gelmiş oluyoruz,hepsi bu. Ya da savunma mekanizmalarından İNKAR’ı seçiyoruz.

Çocukları tanımak için, sadece onlara uygun paylaşımları yapabileceğiniz bir profil oluşturabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: “Ben ciddi manada her şeyin farkındayım,otokontrolüm çok iyi,ideal bir öğretmenim, ben öğrencimi eklesem de sadece ve sadece ona faydalı olurum,hiç bir sakıncası olmaz” diyen arkadaşlar muhakkak ki olacaktır. Onlara saygımız sonsuz,ellerinden de öperim. Ama sanki hiç bir öğretmen hiç bir HATA, ki demeye dilim varmıyor, yapmıyormuş gibi gereksiz ve neredeyse gerçekdışı bir düşünce ile konuya yaklaşmayın,sizden istirhamım budur. Muhabbetle ve sevgiyle kalın.

Bu içerik sitesinden alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2011

Konu hakkında yorumunuzu yazın