Harita Nedir? , Harita Çeşitleri Nelerdir?

28 Nisan 2013

Yazı içeriği: Bu yazıda harita nedir?, harita çeşitleri nelerdir?  konu başlıkları ele alınacaktır.

Anahtar kavramlar: Harita, Ölçek 

Harita Nedir?

Yeryüzünün bütününün ya da belli bir bölümünün, kuş bakışı görünüşünün belli bir oranda küçültülerek düzlem üzerine aktarılmasına harita denir. Harita yapımında  ölçek ve kuş bakışı  önemli unsurlardır. Bir çizime harita denilmesi için bulunması gereken bazı elemanlar vardır bunlar; lejant,ölçek.

Harita Çeşitleri Nelerdir?

iki guruba ayrılır bu guruplarda kendi arasında ayrılırlar.

[caption id=”attachment_9224” align=”alignnone” width=”585”]Harita Çeşitleri Harita Çeşitleri nelerdir?[/caption]

Büyük Ölçekli Haritalar: Ölçekleri 1/20.000 ile 1/200.000 arasında olan haritalardır. Bu haritalarda ayrıntılar gösterilebilir yani ayrıntılı haritalardır. Örneğin : Büyük ölçekli harita ile yapılmış (1/100.000 ölçekli) bir yeri incelersek harita üzerinde 1cm olarak gösterilen bir yer gerçekte 1km’yi ifade eder.

Orta Ölçekli Haritalar: Ölçekleri 1/200.000 ile 1/500.000 arasında değişen haritalardır. Ayrıntı büyük ölçekli haritaya göre daha azdır.

Küçük Ölçekli Haritalar: Ölçeği 1/500.000’den büyük olan haritalardır. Bu haritalarda detaylara girilemez. Örneğin Türkiye Fiziki haritası küçük ölçekli haritalardır.

küçük ölçekli harita büyük ölçekli harita

 

Kullanım Amaçlarına Göre Haritalar

Genel Haritalar ve Özel Haritalar olarak ikiye ayrılır.

Genel Haritalar: Atlas, şehir, duvar haritaları bu guruba girer ve küçük ölçekli haritalardır.

Özel Haritalar: Belli bir konu için özel olarak konuya yönelik hazırlanan haritalardır. Nufus haritaları, iklim haritaları … gibi.

 

KPSS Makaleleri - (pdf)

Bu konu içerisinde pdf halinde derlenmiş kpss makalelerini bulabilirsiniz. Hızlı arama için ctrl+f ile arama yapabilirsiniz. Akvaryum Tek...… Devamını oku

E-okul , mebbis fotoğraf Küçültme Programı

10 October 2014 tarihinde yayınlandı.