Haritalarda Yeryüzü Şekillerinin Gösterme Yöntemleri

yorumsuz
953


Yeryüzü şekillerinin yapısı gereği bozulmalar olmaktadır ve haritalarda bozulmalar olmaktadır bu bozulmaları en aza indirmek amacı ile çeşitli yöntemler vardır. Bunlar; tarama, gölgelendirme, renklendirme, eş yükselti(izohips) .

Tarama Yöntemi: Bu yöntemde yerler çizgilerle gösterilir. Çizgilerin sık ve kalın olduğu yerde eğim fazladır. Çizgilerin seyrek ve uzun olduğu yerlerde ise eğim azdır.

Tarama Yöntemi

 

Gölgelendirme Yöntemi: Bu yöntemde ışığın yeryüzüne belli bir açıdan geldiği kabul edilerek çizilir. Eğimli yerler karanlık, eğimi az olan yerlerse aydınlık olarak gösterilir.

Gölgelendirme Yöntemi

 

Kabartma Yöntemi: Bu yöntemde belli bir ölçeğe göre yeryüzü şekilleri kabartılarak ya da çukurlaştırılarak gösterilir. Gerçeğe en yakın haritalardır fakat taşıması ve yapılışı zor olduğundan fazla kullanılmaz.

Renklendirme Yöntemi: Yeryüzü şekilleri deniz seviyesinden itibaren yükselti basamaklarına göre renklendirilir. Fiziki haritalar bu yöntemle yapılır.

Renkendirme Yöntemi - Yükselti Basamakları

 

Eş yükselti (izohips) yöntemi: Bu yönteme göre deniz seviyesi ile aynı yükseklikte bulunan noktalar birleştirilir ve eş yükselti eğrileri (izohipsler oluşur).

İzhips Yöntemi

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın