ORTA ASYA KÜLTÜR MERKEZLERİ

1 yorum
10.017


1 . Anav Kültür merkezi(MÖ 5000- MÖ 1000):

Orta Asyadaki en eski kültür merkezidir.Batı Türkistan Aşkabat yakınlarında ortaya çıkarıldı. Yapılan kazı çalışmalarında bu kültür merkezine ait tahıl saklama kapları, kömürleşmiş tahıllar, topraktan yapılmış çanak çömlekler, bakır eşyalar ve tarım aletlerine rastlanmıştır. Bulgular bize bu kültür merkezinde yerleşik hayat olduğunu göstermektedir.

2. Afanesyevo ( MÖ 3000- MÖ 1700):

Altay-Sayan Dağlarının kuzey batısında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.Türk izlerine rastalanan ilk Orta Asya kültür merkezidir. Bu açıdan Türklerin en eski kültür merkezi olarak da bilinir. Taş ,kemik ve bakırdan yapılmış eşyalar bulunmuştur.

3. Andronova Kültürü (MÖ 1700- MÖ 1200):

Hazar Denizinin kuzey doğusundan Ural dağlarına kadar uzanan bölgede görülür. En geniş yayılma alanına sahip Orta Asya kültürüdür. Oğuz boy sistemi bu kültür döneminde oluşmuştur.Ayrıca kuraklıktan dolayı Türklerin Orta Asyadan göçleri bu kültür döneminde başlamıştır.

4. Karasuk Kültürü( MÖ 1200-MÖ 700):

  Yenisey Irmağının bir kolu olan Karasuk Nehri kenarında bu kültür merkezine rastlanır. Önemi: Orta Asyada ilk kez demirden yapılmış araç –gereçlere bu kültür merkezinde rastlanmıştır.

5. Tagar Kültürürü(MÖ 700- MÖ 100):

En gelişmiş Orta Asya kültür merkezidir. Abakan bölgesinde görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ORTA ASYA KÜLTÜR MERKEZLERİ (1 Yorum)